Ana sayfa Eğitim Okul Öncesi 3 Yaş Etkinlikleri 4 Yaş Etkinlikleri 5 Yaş Etkinlikleri

3 Yaş Etkinlikleri 4 Yaş Etkinlikleri 5 Yaş Etkinlikleri

423
0
PAYLAŞ

Günümüz Türkiye’sinde eğitime verilen önem artmış ve devlet bu alanda birçok düzenlemeler getirmiştir. Bu nedenle çocuk etkinlikleri öne çıkarak anaokullarında beceri kazanmaları sağlanmıştır. Çocuk 3-4-5 yaş etkinlikleri anaokullarında müfredat olarak oldukça geniş tutulmuştur. Çocuk etkinlikleri çocukların beceri sağlamalarında ve bedensel gelişimlerinde olumlu sonuçlar verdiği kesin olarak gözlemlenmiştir.

 

           etkinlikleri farklı yaş gruplarına göre onların yapabileceği alanlarda müfredata dahil edilmiştir. Anaokulu etkinlikleri uygulamalı olarak ve eğitici oyunlar kurularak çocuklara aktarılmaktadır. Çünkü anaokulu etkinlikleri küçük çocuklardan oluştuğu için oyun oynayarak onları sıkmadan eğitmek önem arz etmektedir. Anaokulu eğitimi en az üç yaş grubu dahil edilmekte olup bir nevi kreş gibi verilmektedir. 5 yaşına kadar olan çocukları kaliteli bir eğitim sisteminden geçirerek onları ilkokula hazırlamada anaokulun önemi oldukça fazladır.

 

Anaokullarında 3 yaş çocukları nasıl eğitim verilmektedir?

 

Anaokullarında üç yaş grubu en küçük yaş grubu olduğu için eğitim biraz daha zor olmaktadır. İlk defa aileden ayrılan minik öğrencilerin burada sıkılmadan eğitim almaları önemlidir. Anaokullarında çocuk eğitimi alanında eğitim alan öğretmeler görev yaptıkları için çocuklar ile kolay iletişim kurabilmektedirler. 3 yaş etkinlikleri farklı şekillerde uygulanmakta olup bu yaş grubunun anlayacağı şekildedir. 3 yaş etkinlikleri daha çok oyun kurma yönünde ve davranış kuralları yönünde olmaktadır. 3 yaş etkinlikleri arasında ayrıca boyama çalışması, basit puzzle çalışmaları yapılmaktadır.

3 Yaş Etkinlikleri 4 Yaş Etkinlikleri 5 Yaş Etkinlikleri

Anaokullarında 4 ve 5 yaş etkinlikleri nelerdir?

 

Anaokullarında 4 yaş orta grup olduğu için 3 yaş grubuna göre eğitimleri biraz daha farklıdır. 4 yaş etkinlikleri bu grupta yemek yeme eğitiminden başlamaktadır. 4 yaş etkinlikleri yemekten başka çizgi çalışmaları, resim çalışmaları gibi el becerilerine ağırlık verilmektedir. 4 yaş etkinlikleri ayrıca el yatkınlığını geliştirmek için kağıt ve resim kesme etkinlikleri de bu grupta az da olsa öğretilmektedir. 5 yaş etkinlikleri 4 yaşa göre daha da farklı olmaktadır. 5 yaş etkinlikleri daha çok el becerileri yönünde olup parmakları ve elin iyi kullanılmasını sağlayarak el kaslarının yatkın olması sağlanmaktadır. 5 yaş grubunda rakamları tanıma ve yazma, resim çizme ve boyama, detaylı kesme çalışmaları, şarkı ezberleme, oyun kurma ve yönetme, paylaşımda bulunma, sağlıklı beslenme başta olmak üzere her konu hakkında etkinlikler yapılmaktadır.