Ana sayfa Eğitim Okul Öncesi Anaokulu Hakkında Merak Ettikleriniz

Anaokulu Hakkında Merak Ettikleriniz

202
0
PAYLAŞ

Çocukların aileleri dışında dahil oldukları, sosyalleştikleri ilk ortam anaokulu ‘dur. Çocuğunuzu emanet edeceğiniz bu kurumun güvenilir olması ilk önceliğiniz olsa da belli bir takım özellikleri göz ardı etmemeniz gerekir. Anaokulu kavramı ile akla ilk gelen henüz çağına gelmemiş çocukların bakılması olsa da aslında , sadece çocukların bakılması değil; sosyalleşmesi ve gelişiminin desteklenmesi, okula hazırlanmasını da kapsayan eğitimin ilk ayağını oluşturan bir sistemdir.

 

 Anaokulu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Peki ”çocuğumun gideceği kurumda ne gibi özelliklere dikkat etmeliyim ?” diyorsanız öncelikle seçeceğiniz anaokulunun evinize, çalışıyor iseniz işinize yakın olması gerekmektedir. Yol güzergahınız üzerindeki bir anaokulu çocuğunuzun biraz daha fazla uyumasına, acil durumlarda kuruma çabuk ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

 

Kurumun konumu kadar sağlıklı fiziki özelliklerinin olması, çocuğunuzun güvenli bir ortamda olduğunu bilmeniz en önemli detaylardan biridir. İşlek bir cadde üstünde korumasız giriş-çıkışa olanak tanıyan bir anaokulu baştan kaybetmiş demektir.

 

Anaokulu hem evime yakın hem binanın fiziki özellikleri yeterli diyorsanız en önemli detaylardan biri de anaokulunun çocuğunuza sağladığı imkanlardır. Bu imkanlar anaokulu etkinlikleri olarak niteleyebileceğimiz etkinliklerdir. En önemli anaokulu etkinlikleri Türkçe dil etkinlikleri, kavram etkinlikleri,matematik-fen etkinlikleri, sanat etkinlikleri, müzik etkinlikleri, yabancı dil etkinlikleri, drama etkinlikleri, okuma-yazma etkinlikleri, oyun-hareket etkinlikleri, aile katılımlı faaliyetler olarak sıralanabilir. Bu anaokulu etkinlikleri ‘nin okulda uygulanabiliyor olması gereklidir.

 

Anaokulu hakkında bilmeniz ve seçim yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer özellik de anaokulu malzemeleri ‘dir.. Çocuğunuzun anaokulu malzemeleri ile doğrudan temasta bulunacağını düşünerek, kullanılan malzemelerin belirlenmiş niteliklerde üretilmiş ve hijyenik olması önemlidir. Kurumunuzun, gerekli anaokulu malzemeleri için doğru ham maddelerin kullanıldığı ürünleri seçmesini talep etmeniz yerinde bir tutumdur.

 

Anaokulu seçiminde değerlendirmelerinizi etkileyecek en önemli unsurlardan biri anaokulu fiyatları olduğunu düşünürsek günümüz şartlarında anne, babaların çocukları için uygun kurumu belirlerken kıstası maalesef bu doğrultuda olabiliyor. Anaokulu fiyatları kurumun bulunduğu ile, semte, kurumun fiziki özelliklerine, kurumda sağlanacak olan imkanlara ve ulaşımın dahil olup olmamasına göre değişiklik gösterebiliyor. Anaokulu fiyatları kurumun giderleri doğrultusunda belirlenmiş olsa da köklü kurumları için fiyatlar biraz bütçeyi zorlayabiliyor.