Ana sayfa Eğitim Okul Öncesi Anaokulu Etkinlikleri

Anaokulu Etkinlikleri

331
0
PAYLAŞ

Çocukların hayata ilk adım attıkları, üzerlerine belli küçük sorumlulukları aldıkları yerdir anaokulu… veren, çocuklara küçük yaşta yeni bilgi ve deneyimler yaşatan, en çokta oyun oynatan bir yerdir. Çocuklara bu eğitimi verirken çocuk etkinlikleri kullanılmaktadır. Çocuk etkinlik ile öğrenir ve yeni deneyimler yaşar. Bu çocuk etkinlikleri tabi ki her yaşa aynı kullanılmamaktadır. Yaşlara göre bölünmektedir. Yani 4 yaş etkinlikleri, 3 yaş etkinlikleri, 5 yaş etkinlikleri ayrıdır. Anaokulu etkinlikleri bu duruma göre ayrılmaktadır. Bu sayede eğitim daha verimli olmaktadır. Bu yaş düzeylerine göre bölünmesinin sebebi ise her çocuğun farklı ihtiyaç ve farklı kademelerden geçtiğinden kaynaklanmaktadır.

Çocuk etkinlikleri yaparken belli alanlarını destekleyerek geliştirir. Anaokulu etkinlikleri temeli zaten buna dayanmaktadır. Amaç çocuk etkinlik sayesinde hem öğrensin, hem gelişsin, hem de eğlensin. Bu etkinliklerinin açıklaması ise;

anaokulu etkinlikleri

3 Yaş Etkinlikleri

 

Daha çok özbakım becerileri geliştirmek adına yapılan etkinlikler yer alır. 3 yaş etkinlikleri diğer alanlarda yapılan etkinlikler daha yırtmaya yönelik olan etkinliklerdir. Makas için sivri olmayan ve keskin olmayan makaslar kullanılır. Ama daha çok psiko motor alanda yuvarlama, yırtma çalışılır.

4 Yaş Etkinlikleri

 

           4 yaş etkinlikleri daha çok 3 yaşın üstüne eklenerek yapılan etkinliklerdir. Yani yuvarlama ve yırtma çalışmaları üstüne daha uygun makasla kesme ve yapıştırma çalışmaları yapılır. Özbakım da daha ileri seviyeye gidilir. Yani mesela 3 yaş etkinliklerinde tuvaletini söyleme varsa, 4 yaş da tuvaletini yapıp temizleme yer alır. Zaten tüm yapılan çalışmalar birbirine ek olarak ilerler. Bu sayede çocukta gelişim kademeli gerçekleşmiş olur.

 

5 Yaş Etkinlikleri

 

Bu çocuk etkinlik konusunda daha basitten zora gidilir. Yani kesme çalışmaları 5 yaş etkinlikleri arasında yoğun çalışılanlar arasındadır. Biraz daha kalem tutmaya yönelik çizgi çalışmaları da yer alabilir. Bunun sebebi ise öncesinin en temel amaçları ve ilkesi arasında yer alan ilkokula hazırlama süreci bu yaşta etkisini gösterir. 6 yaş da ise bu kalem çalışmasına yoğunlaşılır. Ayrıca harf çalışmaları da küçük küçük yapıla bilinir. Ama amaç harfleri öğretmek asla olmamalıdır.