Ana sayfa Doğa Hayvanlar hayvanlar alemi evcil

hayvanlar alemi evcil

472
0
PAYLAŞ

Evcil , insan yaşamına uyum sağlayan hayvanlardır. Kedi, köpek, kuş ve hayvanlar alemi evcil deniz canlıları balık türü hayvanlar, insanların yaşam alanlarında bulunan hayvanlardır. Kedi, hayvanlar alemi içerisinde, temeli Mısır’a dayanan bir hayvandır. Mısır insanı, kedilerin olağanüstü güçlerinin olduğuna inanırlardı. Bu nedenle, büyük tapınaklar yaptılar. Kediler, hayvanlar alemi sınıfında, Mısır’dan dünyaya yayıldı ve bu gün için dünyanın en kalabalık hayvan grupları arasındadır. Kediler özel süs hayvanı olarak kullanıldığı için, neslinin tükenmesi söz konusu olmamıştır. Kaplan, aslan ve leopar gibi, hayvanlar alemi kategorisinde, yırtıcı hayvanlarından olduğu için, onlara benzer. Ancak, son derece uysal ve sevimlidir. İnsanların evlerini farelerden korurlar.

 

KÖPEKLER SADIK DOSTTUR

 

Köpekler, insan tarihi kadar eski hayvanlardır. Süs köpekleri, yarış köpekleri, avcı köpekler, bekçi köpekler ve çoban köpekler, hayvan alemi içerisinde, insan için büyük fayda sağlamıştır. Kediye nazaran çok daha faydalı olan köpekler, hayvanlar alemi içerisinde insana en sadık hayvandır. Yırtıcı köpekler de vardır. Ataları, hayvanlar alemi evcil kategorisinde, yırtıcı olarak bilinen kurtlardır. Hızlı üremeleri ve değişik ırklarla çiftleşebilmeleri nedeni ile köpek cinsi çok fazladır.

 

Çeşit olarak hayvanlar alemi evcil kategorisinde çok türü olan hayvandır. Bu nedenle hayvanlar alemi evcil kategorisinde, birçok işte kullanılır. İnsanlar, özellikle koyun sürüsü güderken, çoban köpeklerinden büyük fayda görür. Çoban köpekleri, yorulmadan sürünün bir arada durması için dört döner. Kurtlar, çoban köpekleri varken sürüye yaklaşamaz. Bu nedenle hayvan alemi kategorisinde, insan için koruyucu hayvan niteliğindedir. Ayrıca, avcılıkta köpekler, hayvan alemi içerisinde en çok işe yarayan evcil hayvanlardır. Süs köpekleri de, Avrupa kültüründe önemli bir yer edinmiştir.
hayvanlar alemi evcil
DİĞER EVCİL HAYVANLAR

 

Evcil hayvanlar kategorisinde kuşlar, en neşeli olanlarıdır. Özellikle kanaryalar, insanların huzur içinde dinlenmesi için güzel sesler çıkarırlar. Çok şirin olmaları, rengarenk olmaları, hayvan alemi içerisinde çok çekici özelliklere sahip olmaları, insanların kuşları tercih etmelerine neden olmuştur. Ayrıca kartal ve şahin gibi kuşlar da evcilleştirilmiştir. Deniz hayvanları, hayvan alemi içerisinde en ilginç olanlarıdır. Özellikle süs balıkları ve çeşitleri, hayvanlar alemi deniz canlıları kategorisinde, evcil olarak beslenen hayvanlardır. Kabuklu yaratılmış olan kaplumbağalar da insanların evde beslediği, hayvanlar alemi deniz canlıları içerisindedir.