Ana sayfa Doğa Hayvanlar Hayvanlar Alemi

Hayvanlar Alemi

762
0
PAYLAŞ

           alemi denilince akla deniz canlıları, kara canlıları, memeliler, kuşlar, yırtıcı hayvanlar gibi pek çok canlı gelir. Sayısı tam olarak bilinemeyen yaklaşık olarak değerlendiren türde hayvan yaşamaktadır. Böceklere bakacak olursak küçük olanların sayısı o kadar fazladır ki bunlar birbirlerine benzerlik gösterdikleri için ayırt edilmesi oldukça zordur. Tüm hayvanlar alemi büyük çoğunlukla böceklerden oluşmaktadır. Kanat yapıları bakımından pek çok farklılık içerseler de yapı itibariyle benzerlikleri yüksektir.

 

Deniz Canlıları Nelerdir?

 

Suda yani denizde yaşayan hayvanlar alemi deniz canlıları sayısı da böcekler gibi fazladır. Çeşitli sınıflara ayrılan  deniz canlıları küçük ve büyük boyutlarda olup aralarında ki en büyük benzerlik yaşamaları için suya gereksinim duymalarıdır. Suyun altında nefes alıp verebilen bu hayvanlar alemi deniz canlıları beslenmelerini de suyun altında yapmaktadırlar. Tatlı ve tuzlu su canlıları da farklıdır. Her hayvanlar alemi deniz canlıları tatlı suda yaşayamadığı gibi her deniz canlısı tuzlu suda da yaşayamaz. Ancak tuzlu suda yaşayan canlıların sayısının daha fazla olduğu bilinmektedir.

Hayvanlar Alemi

Suda yaşayan bilinen en büyük deniz canlısı balinadır. Bunlar devasa büyüklükte ve ağırlıkta olurlar. Deniz canlılarından yunus balıkları insanlara en yakın olarak bilinir. Karada yaşayan hayvanlar alemi evcil ve evcil olmayan olarak farklılık gösterir. Kimisi daha yabani ve insanlara zarar verme eğilimi gösterirken kimisi de insanlara oldukça yakın davranırlar. Bu hayvanlar alemi evcil olmayan canlılardan hızlı koşması ile meşhur olan çita, antilop, aslan, ceylan ve at gibi türler bulunmaktadır. Kedi ve köpekler hayvanlar alemi evcil canlıları arasında ilk sıralarda yer alır.

Beslenme alışkanlıkları bakımından etçil ve otçul olarak iki sınıfa ayrılan bu canlılar hayvan alemi için geniş bir alana yayılmışlardır. Doğada yaşam döngüsünün sağlanması ve devam etmesi için kimi canlıların birbirlerini yiyerek beslenmesi gerekmektedir. Bu durum insanlar için vahşi olarak adlandırılsa da hayvan alemi için son derece normal davranışlardır.

Hayvanların koku, duyma ve hızlı hareket etme özellikleri insanlardan çok daha üstün bir yapıya sahiptir. Özellikler gece görebilme özelliği pek çok canlıda oldukça gelişmiştir. Çok uzak ve geniş arazilerde duyabilme özellikleri sayesinde tehlikeyi ve avlarını önceden anlayabilme yetilerine sahip olurlar.

 

Hayvanlar doğada hep bir savaş ve mücadele içindedirler. Çünkü onların yaşamaları için yiyecek bulmaları şarttır. Hayvan alemi insan dünyasından çok farklı imkansızlıklara sahiptir.